OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z BEATYFIKACJĄ SŁUGI BOŻEGO KS. JANA MACHY I ODWOŁANIEM DYSPENSY

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry,

1.Przekazuję Wam z radością informację, że papież Franciszek wyznaczył datę beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jana Machy, kapłana naszej archidiecezji, zgilotynowanego w 1942r. w katowickim areszcie przez gestapowców. Mszę św. beatyfikacyjną zaplanowano na sobotę 20 listopada br. w przededniu Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Delegatem Ojca Świętego będzie ks. kard.Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych.O szczegółach przebiegu tej uroczystości będziemy informować na bieżąco. Już teraz prośmy Bożą Opatrzność o duchowe owoce beatyfikacji dla każdego z nas, a także o orędownictwo Sługi Bożego ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej, którego po beatyfikacji zamierzam uczynić orędownikiem powołań i patronem seminarium duchownego.

2.Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, podjętą na 389. Zebraniu Plenarnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach 1112 czerwca br., na podstawie kan. 93 Kodeksu Prawa Kanonicznego, z dniem 20 czerwca br.,tj. od XII Niedzieli Zwykłej, odwołuję dyspensę od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane, udzieloną w związku z sytuacją epidemiczną wywołaną pandemią.
Mając na uwadze, że Eucharystia jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia,a także sakramentem spotkania z żywym Jezusem Chrystusem,usilnie zapraszam wszystkich wiernych archidiecezji do nieustannego odkrywania wartości świętej Wieczerzy, szczególnie poprzez regularne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Licząc na życzliwe przyjęcie tego zaproszenia, nadal proszę Was o respektowanie aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Na czas zbliżających się letnich wakacji, urlopów  wypoczynku wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Szczęść Boże!
Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 16 czerwca2021
VA I 39/21

 

20.06.2021

XII Niedziela Zwykła

Kolekta  przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii.

 1. W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną w naszym kraju, biskupi zebrani na Konferencji Episkopatu w ubiegłym tygodniu, podjęli decyzję o zniesieniu od dziś dyspensy od uczestnictwa w niedziele na Mszy św.
  Od dnia jutrzejszego wrócimy do możliwości przyjmowania Komunii św. w każdej formie. Osoby chcące przyjąć Komunię św. na rękę proszone są ustawić się w procesji po prawej stronie, a osoby chcące przyjąć Komunię św. do ust po lewej stronie procesji. W sytuacji jednego kapłana komunikującego, jako pierwsze podchodzą osoby przyjmujące Komunię św. na rękę.
  Wróci również woda święcona do kropielnic przy wejściach do kościoła.
  Znak pokoju można również przekazywać przez podanie dłoni.
  Jedyną restrykcją pozostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa we wnętrzu kościoła.
 2. O godz. 16.30 niedzielne nieszpory.
 3. We wtorek zapraszamy na spotkanie starszych i chorych parafian. O godz. 9.30 okazja do sakramentu pokuty, o godz. 10.00 Msza św. w ich intencji, a po niej spotkanie w domu parafialnym.
  Po spotkaniu chorych odbędzie się zebranie zespołu Caritas.
 4. W piątek kończy się rok szkolny i katechetyczny. O godz. 8.00 Msza św. dla uczniów SP 54. O godz. 18.30 Msza św. na zakończenie roku formacyjnego dla młodzieży. Zapraszamy bardzo Ruch Światło – Życie i Kościół Domowy.
 5. Zaleca się rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy, by kierowali do kierownictwa sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnianie praktyk religijnych, a szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.
 6. Dziękujemy za kolektę specjalną z ubiegłej niedzieli. Msza św. w intencji wszystkich ofiarodawców będzie odprawiona w przyszłą niedzielę o godz. 7.00.
 7. W przyszłą niedzielę po Mszach św. zbierane będą ofiary na potrzeby charytatywne naszej parafii.
 8. Polecamy prasę katolicką.

13.06.2021

XI Niedziela Zwykła

 

Dzisiejsza kolekta jest specjalna, zbierana przez kapłanów, przeznaczona na spłatę kredytu i montaż kolejnych witraży w kościele.

 

 1. Dzisiaj o godz. 15.00 ks. bp Marek Szkudło udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Prosimy o modlitwę w intencji kandydatów.
 2. W związku z uroczystością bierzmowania nie będzie dzisiaj nabożeństwa nieszporów o godz. 16.30.
 3. W środę o godz. 17.30 Nowenna do MB Nieustającej Pomocy.
 4. W czwartek o godz. 16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich.
 5. W sobotę o godz. 16.00 cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 16.30 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 6. Polecamy prasę katolicką.