OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.08.2021

XVIII Niedziela Zwykła

 Kolekta dzisiejsza jest przeznaczona  na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.
Po Mszy św. przed kościołem zbierane będą ofiary na pomoc ofiarom powodzi i nawałnic.

 1. Dziś rozpoczynamy miesiąc sierpień, wzywający do trzeźwości i abstynencji. Z tyłu kościoła wystawiona jest parafialna księga trzeźwości. Zachęcamy do podjęcia zobowiązań trzeźwościowych, szczególnie jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa i popełnione pod wpływem alkoholu.
 2. W poniedziałek przypada odpust Porcjunkuli. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny, gdy nawiedzą kościół parafialny, odmówią „Wierzę w Boga”, „Ojcze Nasz” i „Zdrowaś Maryjo” oraz spełnią zwykłe warunki odpustu.
 3. We wtorek zapraszamy do kościoła Wspólnotę Żywego Różańca. O godz. 16.20 wspólna modlitwa, wymiana tajemnic i Msza św. w intencji wspólnoty.
 4. W tym tygodniu przypadają I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W związku z tym będą odprawione dodatkowe Msze św.:
  – czwartek o godz. 8.00
  – piątek o godz. 17.00
  – sobota o godz. 8.00
  wraz ze stosownymi nabożeństwami
 5. W sobotę odwiedzimy chorych i wiekiem osłabionych parafian z posługą sakramentalną. Początek odwiedzin o godz. 9.00.
 6. W przyszłą niedzielę będziemy gościć ojca misjonarza Maryi Niepokalanej z Koszutki, który wygłosi Słowo Boże i będzie możliwość nabycia kalendarza misyjnego.
 7. Polecamy prasę katolicką.

 

 

8.08.2021

XIX Niedziela Zwykła

Gościmy dzisiaj w naszej parafii o. Janusza Snarskiego, Misjonarza Oblata Maryi Niepokalanej z Kosztuki. Ojciec wygłosi Słowo Boże, a po Mszy św. będzie możliwość nabycia kalendarzy misyjnych.

  

 1. W poniedziałek przypada święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy.
 2. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wniebowzięcia NMP, zwana z polskiej tradycji religijnej świętem MB Zielnej. W czasie każdej Mszy św. święcić będziemy kwiaty i zioła.
  Również w przyszłą niedzielę kapłani zbiorą kolektę specjalną na spłatę kredytu parafialnego i montaż witraży w naszym kościele.
 3. Polecamy prasę katolicką.

 

 

KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO W ZWIĄZKU Z BEATYFIKACJĄ SŁUGI BOŻEGO KS. JANA MACHY I ODWOŁANIEM DYSPENSY

Drodzy Diecezjanie! Bracia i Siostry,

1.Przekazuję Wam z radością informację, że papież Franciszek wyznaczył datę beatyfikacji Sługi Bożego ks. Jana Machy, kapłana naszej archidiecezji, zgilotynowanego w 1942r. w katowickim areszcie przez gestapowców. Mszę św. beatyfikacyjną zaplanowano na sobotę 20 listopada br. w przededniu Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Delegatem Ojca Świętego będzie ks. kard.Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych.O szczegółach przebiegu tej uroczystości będziemy informować na bieżąco. Już teraz prośmy Bożą Opatrzność o duchowe owoce beatyfikacji dla każdego z nas, a także o orędownictwo Sługi Bożego ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej, którego po beatyfikacji zamierzam uczynić orędownikiem powołań i patronem seminarium duchownego.

2.Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, podjętą na 389. Zebraniu Plenarnym w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach 1112 czerwca br., na podstawie kan. 93 Kodeksu Prawa Kanonicznego, z dniem 20 czerwca br.,tj. od XII Niedzieli Zwykłej, odwołuję dyspensę od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane, udzieloną w związku z sytuacją epidemiczną wywołaną pandemią.
Mając na uwadze, że Eucharystia jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia,a także sakramentem spotkania z żywym Jezusem Chrystusem,usilnie zapraszam wszystkich wiernych archidiecezji do nieustannego odkrywania wartości świętej Wieczerzy, szczególnie poprzez regularne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Licząc na życzliwe przyjęcie tego zaproszenia, nadal proszę Was o respektowanie aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Na czas zbliżających się letnich wakacji, urlopów  wypoczynku wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Szczęść Boże!
Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 16 czerwca2021
VA I 39/21